Iš rinkos surenkami pesticidų likučiais užteršti grikiai

Lietuvos naujienos/Naujienos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad uždrausta tiekti Lietuvos rinkai galimai nesaugių ukrainietiškų grikių partiją. Importavusiai įmonei nurodyta apie šiuos nesaugius produktus informuoti visus gavėjus ir susigrąžinti juos iš prekybininkų bei vartotojų. Vykdant iš trečiųjų šalių importuojamų maisto produktų valstybinę kontrolę ir ištyrus laboratorijoje mėginius, grikių kruopose iš Ukrainos nustatyta herbicido glifosato likučių. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikus cheminės grikių taršos rizikos vertinimą pagal gautus laboratorinių tyrimų rezultatus, nustatyta, kad aptikta pesticidų likučių koncentracija rimto pavojaus vartotojų sveikatai nekelia, tačiau taip užteršti grikiai negali būti tiekiami rinkai.
Atsižvelgus į tyrimų rezultatus ir mokslininkų pateiktą rizikos vertinimą, minėtas grikių kruopas iš Ukrainos įmonės „Buk Pak Ltd“ į Lietuvą importavusiai įmonei UAB „Pontem“ nurodyta nedelsiant surinkti juos iš rinkos.
Tyrimo metu nustatyta, kad į Lietuvą iš viso buvo importuota 9000 kg (7000 vnt., sufasuotų po 1 kg ir 40 vnt. – po 50 kg, tinkamumo vartoti terminas – 2020 03 01) grikių kruopų siunta. Įmonės sandėlyje sulaikytas šių produktų likutis – 2565 kg.
UAB ,,Pontem“ generalinio direktoriaus Donato Garbausko komenaras: „UAB ,,Pontem“ pagrindinė veikla yra didmeninė prekyba maisto produktais. Didžioji dalis produktų importuojama iš įvairių ES ir kitų Europos šalių.
Žiniasklaidoje keliamas klausimas dėl grikių siuntos, importuotos iš Ukrainos. 2018-12-14 ši grikių siunta buvo kruopščiai patikrinta Šalčininkų pasienio punkte. 2018-12-15 atliktos Muitinės procedūros Vilniuje. Tai įprastas procesas-su tokiomis prekių ir dokumentų patikromis prekių ar produktų importuotojai susiduria kasdien. 2019-01-21 gavome Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimą realizuoti savo prekes.
Atkreipiame dėmesį, kad 2019-01-15 įsigaliojo nauji Europos Parlamento ir Tarybos reglamento pakeitimai, pagal kuriuos mūsų importuoti grikiai galimai tapo neatitinkantys naujų reikalavimų. Pranešimą iš Nacionalinės maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto apie galimą neatitikimą gavome tik 2019-01-30.
Situacija paini. Nuolat bendraujame su VMVT specialistais, užsakyti papildomi ukrainietiškų grikių kokybės tyrimai, dar kartą atidžiai peržiūrimi nauji teisės aktų reikalavimai. Operatyviai atliekamos visos privalomos procedūros ir veiksmai, kurių reikalauja Vilniaus VMV tarnyba.“

Parašykite komentarą