Dėmesys odai: kokių taisyklių nepamiršti?

Lietuvos naujienos/Nuomonės

Saulės spinduliai gali būti nelengvas iššūkis odai. Prasidėjus šiltiems orams organizmui dažnai trūksta mineralinių medžiagų ir vitaminų, todėl norint užtikrinti gerą odos būklę svarbi ne tik išorinė priežiūra, bet ir subalansuota mityba.

Pavasaris organizmui – pereinamasis laikas, kai po šaltojo periodo jaučiamas išsekimas, kurį gali atspindėti ir odos būklė. „Eurovaistinės“ vaistininkė Rasa Keraitė sako, kad vitaminų ir mineralų trūkumą gali išduoti įvairūs odos sudirgimai, paraudimai, bėrimai ir pleiskanojimai. Tai lemia ir temperatūrų kaita, vėjas, suaktyvėjusi pavasario saulė, sausas patalpų oras ar nevisavertė mityba žiemą, dėl kurios vitaminų ir mikroelementų trūkumas jaučiamas pavasarį.

Šiltasis metų laikas gali paskatinti ir kai kurių odos ligų paūmėjimą. Viena tokių – atopinis dermatitas. Norintiems išvengti sunkesnių simptomų R. Keraitė pataria skirti pakankamai dėmesio odai drėkinti. „Tam svarbu bent 2 kartus per dieną naudoti emolientus – priemones, kurios padeda palaikyti odos drėgmę. Odą svarbu jomis tepti iškart nusiprausus ir nusausinus – per 3 minutes. Duše arba vonioje reikėtų maudytis ne ilgiau kaip 5–10 minučių, o vandens temperatūra turėtų siekti 35 laipsnius. Nusiprausus odą lengvai nusausinti tik minkštu rankšluosčiu, jokiu būdu netrinti“, – pagrindinius patarimus vardija „Eurovaistinės“ specialistė.

Panašios taisyklės kaip ir atopinio dermatito atveju galioja sergantiems egzema. Svarbiausia – drėkinimas ir higienos taisyklių laikymasis. Taip pat R. Keraitė pataria gerti pakankamai vandens, laikytis poilsio režimo, vengti streso ir alergenų.

Nors kiekvieno oda pavasarį reikalauja didesnio dėmesio, vis dėlto turintys odos problemų turėtų būti ypač atidūs. Pavyzdžiui, jeigu skundžiamasi raudoniu, anot R. Keraitės, labai svarbu naudoti turinčius stiprią apsaugą (SPF 50) kremus, kurie nepraleidžia ultravioletinių spindulių.

Odos būklė – mūsų rankose

Apsauga nuo saulės turėtų rūpėti kiekvienam, ne tik jau susidūrusiems su odos ligomis. Dauguma pavasarinių problemų gali paūmėti dėl ilgo buvimo tiesioginėje saulėje nenaudojant apsauginių priemonių nuo UV spindulių. Dėl to gali išryškėti ar atsirasti daugiau apgamų, strazdanų, pigmentinių dėmių, didelė tikimybė nudegti ir pažeisti odos sluoksnius. R. Keraitė įspėja, kad pavasarį taip pat gali paūmėti neurodermitas, vitiligas (baltos odos dėmės) ir demodekozė (odos erkučių sukeliama liga).

Nors šiltąjį metų laiką dažnas nori pasitikti gražesnis, tam tikrų grožio procedūrų pavasarį vertėtų privengti, ypač tų, kurias atliekant naudojamos medžiagos, reaguojančios su saulės spinduliais. „Viena tokių – rūgštinis veido valymas su AHA rūgštimis arba glikoliu. Taip pat mezoterapijos procedūras geriausia atlikti tamsiuoju metų laiku, nes po jų, nesisaugant nuo ultravioletinių spindulių, gali atsirasti pigmentacija“, – įspėja vaistininkė.

Norintys užtikrinti gerą odos būklę turėtų aprūpinti organizmą vitaminais ir mikroelementais, kurie naudingi jai puoselėti. Anot specialistės, svarbiausi vitaminai – A, B2, B3, B9, C, D ir E bei mikroelementai – cinkas, selenas, polinesočiosios omega rūgštys.

Po šaltojo meto odą svarbu paruošti ir išoriškai – nušveisti per žiemą susikaupusias negyvas ląsteles. Tam R. Keraitė pataria pasirinkti šveitiklį pagal odos tipą – jie panaikina suragėjusį viršutinį odos sluoksnį ir ją suminkština. Nors raginimą pasirūpinti pakankamu odos drėkinimu dažnas tikrai girdėjo ne kartą, R. Keraitė patikina, kad tai svarbu ne tik estetinei odos būklei, bet ir norint išvengti ligų. „Dėl drėgmės trūkumo oda labai išsausėja, taip pažeidžiamas apsauginis barjeras – ji tampa pralaidi bakterijoms, alergenams bei kitiems dirgikliams, padidėja ir vandens netekimas“, – komentuoja „Eurovaistinės“ specialistė. Ji pataria ryte naudoti drėkinamąsias priemones, o vakare – maitinamąjį kremą. Drėgmei atkruti naudingos įvairios kaukės, ypatingais atvejais – serumai, nes jie įsiskverbia giliau, yra lengvesnės tekstūros.

Šiltuoju metų laiku nevalia pamiršti ir apsauginių priemonių su filtru, saugančiu nuo ultravioletinių spindulių. Apsauginiai kremai nuo saulės apsaugo ne tik nuo nudegimų, bet ir nuo drėgmės praradimo, raukšlėjimosi, pigmentacijos, odos senėjimo ir vėžio.

Rūpinantis tiek veido, tiek viso kūno oda, R. Keraitė pataria laikytis trijų taisyklių: nuolat drėkinti odą tiek iš išorės, tiek iš vidaus bei saugotis nuo saulės, subalansuoti mitybą ir užtikrinti reikiamą vitaminų ir mikroelementų kiekį, skirti pakankamai laiko poilsiui ir miegui bei aktyviai leisti laiką gryname ore. Pasak jos, visa tai padės tinkamai pasirūpinti oda ir išvengti galimų susirgimų.

Parašykite komentarą