Advokatas apskundė istorinį Strasbūro teismo sprendimą dėl sovietų genocido Lietuvoje

Lietuvos naujienos/Naujienos/Nuomonės

Buvusio KGB pareigūno advokatas apskundė istorinį Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą, kad sovietų represijos prieš Lietuvos partizanus gali būti pripažintos genocidu.

Partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje dalyvavusio Stanislovo Drėlingo gynėjas Kęstutis Rakauskas prašo, kad bylą peržiūrėtų Strasbūro teismo Didžioji kolegija.

„Prašymas išsiųstas pirmadienį“, – antradienį sakė advokatas.

Advokato prašymą turėtų nagrinėti penki Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėjai. Jie artimiausiais mėnesiais nuspręs, ar yra pagrindo bylą perduoti septyniolikos teisėjų kolegijai.

Pripažintas lietuvių tautos genocidas

Buvusį KGB pareigūną S. Drėlingą Lietuvos teismai pripažino kaltu dėl genocido už tai, kad 1956 metų spalį jis dalyvavo slaptoje operacijoje Kaune sulaikant A. Ramanauską-Vanagą.

Europos Žmogaus Teisių Teismo septynių teisėjų kolegija kovo mėnesį paskelbė, kad šis sprendimas nepažeidė S. Drėlingo teisių.

Strasbūro teismas sutiko su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimu, kad sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas gali būti laikomas lietuvių tautos genocidu.

Teisėjai pripažino, kad sovietų represijos turėjo tikslą paveikti lietuvių tautos demografinę padėtį, o partizanai ir jų ryšininkai „atliko esminį vaidmenį saugant tautinį identitetą, kultūrą bei nacionalinę savimonę“.

Strasbūro teismas pabrėžė, kad nors S. Drėlingas pats nepriėmė sprendimo įvykdyti egzekuciją A. Ramanauskui-Vanagui, „net ir eilinis karys negali visiškai, aklai vykdyti įsakymų, šiurkščiai pažeidžiančių tarptautiniu lygiu pripažįstamas žmogaus teises, ypač teisę į gyvybę“.

Už tokį sprendimą balsavo penki Strasbūro teismo teisėjai, du buvo prieš.

Advokatas: teismas nukrypo nuo praktikos

Advokatas K. Rakauskas mano, kad septyniolikos teisėjų kolegija turėtų peržiūrėti šią bylą ir pakeisti sprendimą.

Jo teigimu, Strasbūro teisėjai „neįvertino, ar šalies teismuose pateiktas kaltinimas ir nuosprendis galėjo būti numatytas veikos atlikimo metu“.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas viešai.

*